Menu strony
Strona główna
Wiadomości
Nasza szkoła
Historia
Galeria
Filmy
Download
Księga gości
Forum
Albumy
Kontakt
Czytnik RSS
Wyszukiwarka
Dziennik elektroniczny

Kontakt

Dyrektor Szkoły
Alicja Szynal

tel. (16) 631 15 67
splubliniec@wp.pl 


Kalendarz

Administrator

wlabisz@op.pl

Nowy Lubliniec


Serdecznie witamy na oficjalnej stronie
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Nowym Lublińcu!


   Nowy Lubliniec jest wsią leżącą na południowym wschodzie kraju - w województwie podkarpackim, powiecie lubaczowskim, gminie Cieszanów, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą i 49 km od granicznego przejścia drogowego z Ukrainą w Korczowej. Położony jest malowniczo w obrębie dwóch makroregionów geograficznych: Kotliny Sandomierskiej i Roztocza.
   Zapraszamy do odwiedzania Naszej Wsi i jej bogatej w atrakcje turystyczne i zabytki okolicy Do najbardziej znanych należą Roztocze.
   Charakterystyczne położenie z dala od dużych aglomeracji miejskich i liczne bogactwa naturalne sprawiają, że klimat tej ziemi jest wyjątkowy i specyficzny, a okoliczne tereny nastawione głównie na rolnictwo i turystykę.

   Nowy Lubliniec i jego okolice to wspaniałe miejsce do wędrówek pieszych i rowerowych, spędzania urlopu w miejscach gdzie pogranicze kultur jest wciąż żywe, w ciszy i spokoju.


OGÓLNE INFORMACJE O POWIECIE

Powiat - Lubaczów
Położenie powiatu - północno-wschodnia część województwa podkarpackiego
Powierzchnia - 1309 km2
Ludność - 60 tys. mieszkańców
Podział administracyjny - powiat samorządowy składający się z 8 gmin:
  • Miasto Lubaczów
  • Miasto i Gmina Cieszanów
  • Miasto i Gmina Narol
  • Miasto i Gmina Oleszyce
  • Gmina Horyniec Zdrój
  • Gmina Lubaczów
  • Gmina Stary Dzików
  • Gmina Wielkie Oczy


WALORY TURYSTYCZNE NASZEGO POWIATU

   Granice powiatu lubaczowskiego obejmują interesujące regiony geograficzne, które stają się celem zainteresowania coraz większej rzeszy turystów grupowych i indywidualnych. Tu bowiem leży Płaskowyż Tarnogrodzki z Lasami Sieniawskimi i Puszczą Solską, gdzie często można spotkać zwierzynę łowną i chronioną, rzadkie gatunki ptaków, gadów i roślin. Rzeki obfitujące w wiele gatunków ryb, dzięki oczyszczalniom ścieków są coraz czystsze, o czym świadczy występowanie w nich raków i ryb typowych dla rzek górskich. Można spotkać też żeremia Bobrów.
   Głównym celem zainteresowania turystów jest Roztocze, którego część leży w granicach powiatu. Roztocze wschodnie i część Środkowego charakteryzuje się najwyższymi wzniesieniami w granicach Polski - Długi Goraj o wysokości 391,5 metrów n.p.m. i nieco niższe Wielki Dział i Krągły Goraj. Roztocze w granicach powiatu cechuje znaczne zalesienie sięgające 60% i krajobraz silnie zbliżony do naturalnego. Wartości te chronione są w ramach parków krajobrazowych (Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej i Południoworoztoczański Park Krajobrazowy), obszarów chronionego krajobrazu (Sieniawski i Roztoczański) i rezerwatów "Sołokija" koło Dziewięcierza z okazami jałowców, "Minokąt" koło Narola z pomnikowymi jodłami, "Wielki Las" koło Cieszanowa z fragmentem dziewiczego lasu jodłowego. Planuje się rozszerzenie liczby rezerwatów. Liczne są też pomniki przyrody, w tym owiany legendą "Czarci Kamień" koło Manasterza i tajemnicze kamienie "Świątyni słońca" na Bukowej Górze koło Nowin Horynieckich oraz w Nowym Lublińcu lipa "Ostoja" i Starym Lublińcu lipa "Weteranka".
   Bogate środowisko przyrodnicze uzupełniają liczne zabytki architektury sakralnej i pałacowej. Malownicze kościoły i cerkwie (w tym klasy "0" w Radrużu), pałace w Horyńcu, Narolu, Rudzie Różanieckiej, Niemstowie, dwory i kurhany, ciekawe to przydrożne krzyże i liczne wiejski cmentarze bogate w rzeźby kamieniarzy z Brusna zainteresują wędrowców. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wzgórze Monastyr znajdujące się tam ruiny klasztoru Bazylianów, w którym przechowywano, cudami słynący obraz Matki Boskiej Werchrackiej. U podnóża góry Adam Chmielowski - późniejszy św. Brat Albert założył pierwszą pustelnię i przez 14 lat pracował wśród biednych. Miłośnicy fortyfikacji mogą penetrować bunkry i schrony Linii Mołotowa.
   Wszystkie te walory są dostępne dla turystów. Umoż1iwia to połączenie kolejowe, dobra sieć dróg i połączeń autobusowych. Przez najciekawsze miejsca prowadzi szlak turystów im. Św. Brata Alberta i ścieżki dydaktyczne z Horyńca do Nowin Horynieckich i przez Bukowy Las koło Narola. Planuje się rozbudowę sieci szlaków turystycznych.


ZAPRASZAMY DO NAS!


admin, 15-09-2008, odsłon: 7833
Komentarze

don kostinio (27-10-2008, 12:24:53)
bylem widzialem niezapomne

marynarz (31-10-2008, 20:35:44)
piekna miejscowosc ladniejsza od monte carlo

Debbie Deneka (01-08-2019, 17:23:01)
One day I will visit the place my Deneka and Kuzina families lived before leaving for Canada. Looks wonderful.

Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:Zdalne nauczanie

Nasza szkoła


Adres

Zespół Szkolno-Przedszkolny

w Nowym Lublińcu

Nowy Lubliniec 75

37-611 Cieszanów

tel. (16) 631 15 67

splubliniec@wp.pl 

Facebook

Linki

Urząd  Miasta i Gminy 
w Cieszanowie
 

Kuratorium Oświaty 
w Rzeszowie

 Ministerstwo Edukacji i Nauki

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna 
w Krakowie

Miasto Lubaczów

  Powiat Lubaczowski

Pogoda

booked.net

Galeria


Wykaz podręczników 
na rok szkolny
 
2020/2021

Konto użytkownika
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Generowanie strony [s]: 0.0135
Zapytania SQL: 21
© Copyright 2020