|
20 marca 2023 r. uczniowie klas I – III, oraz VI – VIII naszej szkoły obejrzeli w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie spektakle PSE Narodowego Teatru Edukacji. Młodsi uczniowie – „Plastusiowy pamiętnik”, starsi zaś „S@motni w tłumie”.
„Plastusiowy Pamiętnik” to spektakl oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej. Adaptacja sceniczna tego utworu powstała z uwzględnieniem treści najbardziej edukacyjnych, mówiących o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze oraz mądrości. Mały ludzik z plasteliny może widzieć i słyszeć, piórnik jest domem, a szkolne przybory rozrabiają w najlepsze, wraz z Plastusiem wtapiamy się w ciąg niesamowitych perypetii, przeplatanych rytmicznymi piosenkami i teatralnymi efektami.
Spektakl „Samotni w tłumie” porusza ważne i aktualne problemy współczesności, mówi o pułapkach cywilizacji XXI w. Lawinowy rozwój techniki, coraz szybsze tempo życia, zmuszają nas do ucieczki w świat wirtualny. Zachowując bezpieczną anonimowość, nie ponosimy ryzyka spotkania się twarzą w twarz z drugim człowiekiem, tym samym pozbawiamy się umiejętności nawiązywania bezpośrednich kontaktów. Normą stało się zawieranie znajomości przez Internet, rozmowy za pomocą klawiatury, es-mesy, zakupy przez telefon, rezerwacja biletów on Line itp. O tych wszystkich pułapkach współczesności, opowiada nasz spektakl. W scenariuszu dotykamy również powszechnego zjawiska euro sierot, braku porozumienia, kompletnej izolacji oraz konfliktów pokoleniowych. Pokazujemy różny stosunek młodych ludzi do starszych – od braku szacunku, po chęć zrozumienia i niesienia pomocy oraz temat szczególnie odczuwany w dzisiejszych czasach – samotność. Tu zderzamy się ze sprawami najważniejszymi – zarówno najpiękniejszymi, jak i najtrudniejszymi. Przed samotnością uciekamy, bronimy się, a przecież każdy z nas odczuł ją nieraz. Choć hartuje i uczy – częściej okazuje się życiowym dramatem. To jeden z wyznaczników ludzkiej egzystencji. Bohaterami ,,S@motnych w tłumie” są ludzie z różnych środowisk, z różnym bagażem życiowym, żyjący w jednej społeczności, a jednak daleko od siebie. Różna też jest ich samotność.
W przebiegu dramaturgicznym spektaklu okaże się, jak zaskakująco splatają się ze sobą te tak odrębne życiorysy. Czy tylko przypadek sprawia, że wzajemna obecność ma znaczący wpływ na ich dalsze losy? Czy są gotowi je zmienić? Poddajemy refleksji podstawowe i ponadczasowe wartości: miłość, przyjaźń, odpowiedzialność i nadzieję. Spotkanie z bohaterami ,,S@motnych…” powinno stać się podstawa do dyskusji na temat problemów nurtujących współczesną młodzież.
Powyższe opisy pochodzą ze strony PSE Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza.
EN BW
admin, 20-03-2023, odsłon: 485 | |