Ogólnopolska Zbiórka Alertu Pamięci. .

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Lublińcu 

 Menu strony 
Strona główna
Wiadomości
Nasza szkoła
Historia
Galeria
Filmy
Download
Księga gości
Forum
Albumy
Kontakt
Czytnik RSS
Wyszukiwarka
 Szkoła Podstawowa 

 Szkolnik 

  

Statut Szkoły Podstawowej

 Foto galeria 


 Kontakt 

Dyrektor Szkoły
Alicja Szynal

tel. 016 6311567
splubliniec@wp.pl 

 Zapraszamy 

 Kalendarz 
 Administrator 

janbankowski@wp.pl

  

Ogólnopolska Zbiórka Alertu Pamięci

  27 września 1939 roku powstało Polskie Państwo Podziemne, a Związek Harcerstwa Polskiego rozpoczął konspiracyjną działalność pod kryptonimem "Szare Szeregi". W 80. rocznicę tych wydarzeń ponad 2500 harcerek i harcerzy z całej Polski przyjechało do Warszawy, aby wziąć udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Alertu Pamięci.

   Nasza drużyna harcerska miała również swoją reprezentację w składzie Gabriela Morko, Natalia Kopacz i Kacper Motyka wraz z panią Barbarą Witko.

Zobacz fotorelację https://photos.app.goo.gl/9LMsH7XxZVfydxJ77   W piątek 27 września 2019r. o godz. 5.00 rano, z harcerzami z Hufca ZHP Lubaczów, wyjechaliśmy do Warszawy.Do rozpoczęcia obchodów mieliśmy kilka godzin, które wykorzystalismy na zwiedzanie. Byliśmy z wizytą w Sejmie oraz oglądaliśmy wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego.

   Wieczorem uroczystą mszą świętą, odprawioną przez naczelnego kapelana ZHP hm. Wojciecha Jurkowskiego, w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego oficjalnie rozpoczęła się Ogólnopolska Zbiórka Alertu Pamięci. Następnie, w uznaniu najwyższych zasług dla Ojczyzny i Związku Harcerstwa Polskiego, wręczony został Medal Wdzięczności ZHP z numerem 1, którym przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł uhonorował Stowarzyszenie Szare Szeregi. Piątkową część zbiórki zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Szarych Szeregów oraz koncert pieśni patriotycznych.

   Na scenie w Parku Wolności wystąpił Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka", zespół Żywioły ART z Chorągwi Mazowieckiej ZHP oraz Maleo Reggae Rockers. Drugiego dnia o godz 10.00 z Grodziska Mazowieckiego, gdzie mieliśmy nocleg, przyjechaliśmy znowu do Warszawy. Wzięliśmy udział w spaerze historycznym ulicami miasta. Otrzymalismy listą miejsc, które należało odnaleźć i na dowód tego przesłać zdjęcia pod wyznaczony adres e-mail. Punkt zborny kończący spacer był na Mariensztacie.

   Następnie wszyscy harcerze i harcerki udali się na Plac Zamkowy i uroczystą defiladą przemaszerowaliśmy na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam rozpoczął się apel z udziałem druhen i druhów z Szarych Szeregów. Wysłuchaliśmy przemówienia Naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad, a także listu prezydenta Andrzeja Dudy odczytanego przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP pana Błażeja Spychalskiego oraz listu premiera Mateusza Morawieckiego odczytanego przez wicemarszałek Sejmu RP panią Małgorzatę Gosiewską. Ważnym elementem apelu było również odebranie przez reprezentantów chorągwi ZHP z rąk Przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów druha Andrzeja Maraska przesłania harcerzy Szarych Szeregów do młodzieży polskiej w 80. rocznicę ich powołania. 

    Ostatnim punktem było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, po którym komendanci chorągwi wydali komendy do rozejścia. Udział w tym spotkaniu był niezwykle cennym i inspirującym doświadczeniem. Dał nam mozliwość pełnienia służby i uczestniczenia w żywej lekcji historii.

Notatkę opracowała pani Barbara Witkoadmin, 30-09-2019, odsłon: 251
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:  

  

  

Wykaz podręczników
na rok szkolny
2019/2020

 Nasza szkoła 


 Adres 


Nowy Lubliniec 75
37-611 Cieszanów

tel/fax (016) 6311567

splubliniec@wp.pl 

 Galeria 


 Linki 

Urząd  Miasta i Gminy
w Cieszanowie

Kuratorium Oświaty
w Rzeszowie

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Krakowie

 


 
 Pogoda 

 Konto użytkownika 
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Generowanie strony [s]: 0.0076
Zapytania SQL: 24
© Copyright 2020 Jan Bańkowski